Genlere Müdahale – İlahi Kader İlişkisi

İnsan yaşamına yakın zaman içinde dahil olmuş olan genetik bilimleri ve teknolojisinin birey ve tüm yaşam üzerindeki etkileri üzerine İslami bakış açısı ile yaklaşan yazar Berat Sarıkaya tarafından kaleme alınmış olan Genlere Müdahale – İlahi Kader İlişkisi adlı eser kitap yorumları kategorimiz içinde yer almaktadır.

Hızlı biçimde gelişim gösteren genetik teknolojileri uygulamaları ve sonuçları ışığında, yüce yaratıcının kurallarına müdahalede insan sınırları ve genetiğin etik anlayışı gibi özel konulara detaylı biçimde yer verilmiş olan kitap, oldukça ilgi çekici ve özel bir içeriğe sahip. Ortaya çıkan genetik mühendislik ve gen biyolojisi gibi bilim dallarının teolojik olarak değerlendirilmesi olan eserde artılar ve eksiler açık biçimde ortaya konulmuş durumda.

Genlere Müdahale - İlahi Kader İlişkisi, Berat Sarıkaya

Genlere Müdahale – İlahi Kader İlişkisi, Berat Sarıkaya

İslami Açıdan Genlere Müdahale – İlahi Kader İlişkisi

Yaşam içinde yaradılışından gelen sınırlar içinde olması gereken insanın gerçek sınırları ya da sınırlandırmaları nedir? Doğru ve yanlış kavramları içinde gerekli ve keyfi olanı bilimsel disiplinler içinde gerçekçi biçimde ayırt edebilmek gerekir yaklaşımı ile okura geniş bir sorgulama alanı açan çalışma, içinde bulunulan zamana ve koşullara göre kapsayıcı özellikteki İslam dinini pozitif biçimde sunmakta.

Yaratan ve kul ilişkisi içinde gen teknolojileri ile müdahaleci ve yenilenen bir yaşam süreci gibi olguların İslam perspektifinde değerlendirilmesi olarak yazar Berat Sarıkaya tarafından hazırlanmış olan Genlere Müdahale – İlahi Kader İlişkisi adlı kitap, yazarın bakış açısı ile “genetik olarak gerçekleştirilen müdahaleler, Allah tarafından insanın tasarrufuna bırakılan bir alanda, insanın kendi iradesiyle gerçekleştirdiği fiillerdir.” Şeklinde özetlenebilir.

Yazar: Berat Sarıkaya

Kitap: Genlere Müdahale – İlahi Kader İlişkisi

ISBN: 9789753523851

Sayfa Sayısı: 240

Yayın Yılı: 2014

 

2 Yorum

  1. gülşah dora diyor:

    İlahi kader diye bir olay olduğunu bu kitabı okuyarak daha iyi anlamış oldum. Akıcı ve sade bir uslüp kullanılmış aynı zaman da sürükleyici bir kitap. Öğretici olma yanı da var tabi. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

  2. ilayda deneme diyor:

    İlahi kaderin olduğunu bu kitabı okuyarak daha iyi anlamış oldum. Akıcı ve sade bir kullanılmış. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*