İçimizdeki Çocuk

Hayatımızı şekillendiren birtakım özelliklerimiz vardır. Bu özelliklerimiz öncelikle ailenin bizim üzerimizde kurduğu disiplin çerçevesinde şekillenir ve zamanla dış dünyadaki etkenlerle halka genişler. Her ne kadar halka yaşla ve zamanla genişlese de ailenin kurduğu temel bu halkanın en güçlü zincirini oluşturur.

Aile her konumda bizim için önem taşır ve önemini her zaman da belli eder. O nedenle çocuğun fizyolojik ve zihinsel birtakım özelliklerini ortaya çıkarken her zaman aile faktörü belirleyici olmaktadır.

“İçimizdeki Çocuk” isimli bu kitap daha psikolojik türe hitap ediyor ve gerek sosyal yaşamda gerekse iç dünyamızda verdiğimiz birtakım savaşımları yok etmeye çalışıyor.

İnsanın daha çok ruhsal dünyasına hitap eden bu eser zaman zaman beyin fırtınası yapmanıza da yardım ediyor. Doğan Cüceloğlu’nun kaleminden çıkan bu eserde aslında olanla olacaklar arasında mukayeselere de gidiyorsunuz. Toplumsal yaşantıyla kişinin kendi yaşantısı arasında bazı ortak noktaları öğrenme fırsatı yakalıyorsunuz.

İçimizdeki Çocuk

İçimizdeki Çocuk

 

Kalp ile Beyin Arasındaki O Çizgi….

“İçimizdeki Çocuk” Zaman zaman hepimiz istemişizdir çocukluğa inmek ve çocukluktaki bazı o serbest yaşantıları yeniden yaşamak, istediğimiz şekilde kendimizi dile getirmek, duygularımızı bastırmaktan ziyade dilediğimiz gibi açığa vurmak….

Aslında yaşamdan çoğu kez bazı şeyler bize keşkelerle karşımıza çıkar fakat bunları telafi etmek zordur çünkü ya çocukluğumuzda her şeyi tam yaşamamışızdır yada yaşamda hep kısıtlanmışızdır.

“İçimizdeki Çocuk” isimli bu kitabında Doğan Cüceloğlu tam da bunu açığa vurmak istiyor. Yaşanılanlarla yaşanmak istenilenler arasındaki farkları bastırarak vurgulamaya çalışıyor ve okuru aslında bir beyin terapisi yaptırarak daha çok geleceğe yönlendiriyor.

Yazar: Doğan Cüceloğlu

Kitap: İçimizdeki Çocuk

ISBN: 9751403643

Sayfa Sayısı: 256

Yayın Yılı: 2013

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*