İntihar

İntihar romanı Jack London’un en ses getiren romanıdır. Bunun yanı sıra edebi değeri en yüksek olan eseri diye de bilinmektedir. Ayrıca bu roman Jack London‘unkendi yaşam öyküsüdür. Amerika’nın ilk ve tek proleter yazarı olan Jack London diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de akıcı bir üslupla eserini yazmıştır. Bu akıcı üslup olayın içerisine daha rahat girmemizi sağlamaktadır.

İntihar

İntihar

Tutkunun “Romanı “İntihar”

Romanın konusu içki tutkusu üzerine örülmüştür. İçki tutkusu üzerine yazılmış son derece yalın, gerçekçi bir romandır. Roman okurken düşündüren bir özelliğe sahiptir. İntihar romanı gerilim dolu belgesel bir romandır.

Romanda garip bir çelişiklik yer almaktadır. Tarlada çalışan babasına kova taşırken içerisindeki biraları içen altı yaşındaki çocuk, on dokuz yaşına bastığında alkolik arkadaşları ile içkiyi bırakmaya karar verir ve bunu kutlamak için sabaha kadar bir barda içerler… Olay gerçekten şaşırtıcı ve bu tutku ile ilerleyen, gelişen olaylar…

London tüm gerçekliği ile içki tutkusunu ele alırken olayı çıplaklığı ile işlemesiyle okuyucuyu şaşırtıyor. Roman olayın akışıyla heyecanlandıran satırlarla doludur.

Amerika’da içki yasağı London’un eserinin üzerine getirilmiştir. Ayrıca o bu eser hakkında eseri tüm çıplaklığı ile yazamadım, çünkü tüm çıplaklığı ile yazacak cesaretim yoktu dese de yine de gerçeğin en somut hali için bu eser söylenebilir. Heyecan dolu satırlar ve şaşkınlık ile çevireceğiniz sayfalar bu romanda sizi bekliyor. Tabi ki bir de değişik bir tutku ile süren bir olay…

 

1 Yorum

  1. ramazan gün diyor:

    Okurken yaşamaktır benim gözümdeki roman . Bu kitap ta öyle kitaplardan biri Bir solukta okumak diye işte ben buna derim İntihar konusunun ancak bu kadar farklı ve bu kadar güzel bir şekilde anlatılabilirdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*