İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri

Mistik bilgi, tasavvuf bilgisi ile eşdeğer bir anlam ifade etmektedir. İslam dininde tasavvuf, Osmanlı zamanında daha belirgin bir yapıya kavuşmuştur. Gerçekten ziyade,  daha farklı hislerin bir tezahürü olarak ortaya çıkan bu yapı, bazı farklılıkları da içeriğinde barındırmaktadır. Daha derinlemesine bir düşünce yapısını uyandıran mistik kokular, en sonunda varılacak noktanın dinin gereklilikleri olmasını amaçlar. Bu amaçları son derece başarılı bir dille ifade eden yazar Şahin Filiz, bu hafta ki konuğumuzdur. Kaleme aldığı eser üzerine, yaptığımız değerlendirmenin de yer aldığı bu söyleşimizin sonucunda, esere olan bakış açınız netleşecektir.

İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri

İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri

İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri İle Derinlemesine Bir Düşünce

Dinimizin perspektifini ortaya koyduğumuz vakit, bazı olguların aslında ilk başlarda olmadığını görürüz. Bunlar zamanla beraber, bir düşüncesinin süzülüşü sonrasında ortaya çıkmış ve inanılmış gerçeklerdir. Buradan hareketle İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri adlı eserini oluşturan yazar, kaynağını İslami düşünceden almıştır.

Yazar Şahin Filiz, bu eseri ile tasavvufi bilginin gerçek bir doğru olmadığını, gerçek doğruya ulaşmanın bir çabası olduğu fikrini, bizlere ifade etmektedir. Bir düşünce ürünü olarak ta karşımıza çıkan Tasavvuf, kendi içerisinde bir felsefeyi ve buna paralel olarak ahlak kavramını da barındırmaktadır.

İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri adlı bu eser, İslam dininin temel gereklilikleri ve bu gereklilikler doğrultusunda ortaya çıkan düşüncelerin, doğruluğa ulaşma çabası ve etrafında ki detayları anlatmaktadır. Bu yapısı ile kıymetli bir noktada bulunan bu eseri, kesinlikle okumalısınız.

 

2 Yorum

  1. İslam oycan diyor:

    Mistik Bilginin Yani gizli bilginin yeri islam dininde güzel bir şekilde esere yansıtılmış. Sadece Mistik bilgi değil bunu yanında daha bir çok bilginin bir arada bulunduğunu söyleyebilirim :)

  2. furkan kayacı diyor:

    İslam Felsefisini anlatan bu eser mistikle ilgili de bilgiler veriyor. Öğretici bir kitap ve bence daha çok öğretici kitaplara daha önem göstermeliyiz. Tavsiye ederim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*