Moskof Cariye Hürrem

Osmanlı sarayında yaşanılanların ve akıl almaz planların anlatıldığı Hürrem Sultan üzerine gelişen “Moskof Cariye Hürrem” adlı kitap okurlarıyla buluşmayı bekliyor. Demet Altınyeleklioğlu’nun tarihi verilerinden ve muhteşem kurgusundan yararlanılarak kitap akıl almaz  akıl oyunlarına dönüşüyor. Kitapta Osmanlı kültürü, gelenekleri ve saray yaşamına dair çıkarımlarda bulunmanız mümkün.

Aleksandra Anastasia Liwsowska diğer ismiyle Hürrem üzerine kurulan bu hikayeyi okurken yüreğinizin sızladığını hissedebileceksiniz. Tarihçilerin hala dolduramamış oldukları boşlukları Demet Altınyeleklioğlu o muazzam kurgusuyla Moskof Cariye Hürrem’de dolduruyor. Kitapta Osmanlı’ya altın çağını yaşatmış olan Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı, vicdanı, kendisiyle yüzleşmeleri her şeyden de önemli olarak Süleyman’ı padişah olarak değil de bir insan olarak tanıma fırsatı yakalıyorsunuz.

Moskof Cariye Hürrem

Moskof Cariye Hürrem

Hürrem’in Amacı ve Yürüttüğü Planlar Bu Kitapta Aralanıyor

Alexandra daha Osmanlı’ya dair aklında bir tek bilginin olmadığı küçük yaşta pazarda satılmak üzere evinden kaçırılır. Alexandra evden kaçırılmanın korkusundan bile titrerken esir pazarında satılacağını unutur fakat kendisi satılmaz aksine onu barbarlardan koruyan ve babalık yapan Taçam Noyan ile birlikte bambaşka bir hayata yelken açar.

Alexandre güzelliği ortaya çıkan bir genç kız olduktan sonra Taçam Noyan tarafından Kırım Han’ının annesinin yanına verilir. Böylece ilk kez saraya giriş yapan neyin ne olduğunun bilmeyen bu genç kız daha sonra güzelliği biraz daha belirginleştiğinde Osmanlı Sarayına gönderilir. Başta Osmanlı sarayına karşı lanet kusan Alexandra daha sonra gözünü açıp saray adabını öğrenince Osmanoğlu’nun tacına ve tahtına oturmak için çabalamaya başlar. Bunun da tek yolunun Sultan Süleyman’ı kendine aşık etmektir. Aşık etmenin yollarını ararken Alexandra’yı tahmin edemeyeceği olaylar bekler.

 

1 Yorum

  1. emrah cantorlak diyor:

    Muhteşem Yüzyıl dizisini birde okumak bir başka güzel oluyor okuduğunuzda anlayacaksınız ki dizi ile kitap arasında ne kadar fark olduğunu . Hürrem in bitmeyen kötülüklerinin arasında yaşananlar bilmediniz izlemediğiniz olaylar bu kitapta yer verilmiş bir okumanız dileğiyle diye düşünüyorum :)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*