Mübadil

Tarihi olayları bazen tarih kitaplarından daha çok romanlardan ve yaşanmış öykülerden öğrenebiliriz. Yaşanılan acılar, hüzünler, dramlar olayları farklı boyutlarıyla öğrenmemizi sağlıyor ve daha akılda kalıcı oluyor. Mübadil işte böyle kitaplardan biridir. Modern kitaplar kategorisinde Artemis yayınlarından çıkan kitabı Handan Öztürk yazmıştır. Mübadele yakın tarihin en büyük trajedilerinden biridir. İra ve Enis mübadele sırasında birbirini kaybeden iki âşıktır. Ancak aidiyetlerini sınayan bu kadere razı gelmeyi reddedecek ve birbirlerinin peşine düşeceklerdir. Kapadokya’dan Mersin’e oradan Selanik ve orduya uzanan karşılıklı bir sürgündür bu.

Mübadil

Mübadil

Mübadil Tarihe Işık Tutuyor

İra ve Enis birbirlerini bulmak için çıktıkları yolculukta insanı, dünyayı, aşkı, öfkeyi, acımasızlığı bir kez daha gördüler ve tanıdılar. Hayatı daha yakından tanıdıkları bu yolculukta onlardan da bir şeyler eksildi ve onlar da değişti. Türkiye ise o yıllarda cumhuriyetin kuruluş sancılarıyla uğraşıyor ve zor günlerden geçiyordu. Yunanistan ise iç savaşın pençesinde kıvranıyordu. Mübadele onları vatansız bıraktı ama aşklarını kalplerinden söküp atamadı.

Ira ve Enis çıktıkları bu yolcuğun sonunda bir gün mutlaka birbirlerini bulacaklarına inanıyorlardı. Birbirlerini buldukları gün, gözlerinin tekrar buluştuğu yere vatan diyeceklerdi. Handan Öztürk mükemmel bir anlatımla o yıllarda yaşanılan acıları ve hüzünleri anlatıyor. Mübadil yakın geçmişime ışık tutan bir roman. Kendinizi siz de olayların içinde yaşıyor hissedecek ve kitabı zevkle okuyacaksınız. Liste fiyatı 29 tl olan kitabı şu anda sitemizden indirimli olarak 21,75 tl ye alabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. erdem piyade diyor:

    bütün duyguları bir arada yaşayacak harika bir kitap çok seveceksiniz sizde benim gibi :) Tarihi kitaplar sıkıcı olmak zorunda değilmiş onu öğrendim .

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*