Neden Mustafa Kemal?

Bir milletin makûs talihini değiştiren, bir millete taze kan olan Mustafa Kemal’i bir de Sevim Hamdi Alp kaleminden anlamak gerekmektedir. Sevim Hamdi Alp, kadın gözüyle anlatmaya giriştiği Mustafa Kemal’i yine kendi gözünden okuyucuya aktarırken “Neden” sorusunu sorma gereği duymaktadır. Neden Mustafa Kemal?

İçimizdeki Sorgu “Neden Mustafa Kemal?”

Atatürk olmadan önceki aynı kişiyi Mustafa Kemal olarak ele almak, sentezlemek, kendi görüşünü, birikimini, araştırmasını yapmak ve okuyucuya yeni fırından çıkmış ekmek gibi sunmaktır asıl amaç. Fakat özellikle bunları yaparken, bugüne kadar yazılmış Mustafa Kemal eserlerinden farklı bir yere gelmesini sağlamak, üzerine teoremler üretmek, yazım dili geliştirmek ve sayamadığımız pek çok özelliği bir arada toplamak hepsi ama hepsi bu büyük önder için değildir. Mustafa Kemal’in buna ihtiyacı yoktur, ihtiyacı olanlar dışardadır, içimizdedir, Sevim Hamdi Alp, kitabın öznesine bunu yerleştirmeye çalışmıştır.

Neden Mustafa Kemal

Neden Mustafa Kemal

“Neden Mustafa Kemal?” bir soru değildir yalnızca, içinde biraz da neden sahiplenmiyoruz sorusunun da kıyası yapılmaktadır. Fransızlar ne pahasına olursa olsun Napolyon’u bir Fransız olarak yere göğe sığdıramaz, Amerika ne ise Washington o dur Amerikalılar için, Çinliler için de Mao. Peki, Atatürk olmasa bile Mustafa Kemal Neden başka yere kaydırılmaya çalışılıyor? Bize bu soruyu sorduran nedir?

Kitap, içinizde bu mevzu hakkında birikmiş sorulara bir kaynak oluşturmaktadır. Bunu bir sorumluluk olan görenler için de indirimdeki kitaplar ayrıcalığı ile elinizden düşmeyecek bir kitap karşınızda duruyor demektir.

 

1 Yorum

  1. ahmet bingöl diyor:

    Günümüzde Atatürkçü olmak Dinsiz anlıma gelir şekilde değerlendirenler mi dersiniz Atatürk’e küfredenler Atatürk’ün kurduğu alfabeyle küfür ettiklerinin farkında bile değiller . Neden mi Atatürk sorusuna artık kolayca bir cevabım var . Zeki ve çalışkan olmasının yanında bu ülkenin geleceğini kurtardı ve biz burada olmuyor yaşamıyor olabilirdik. Madem burası özgür bir ülke herkes herkesin fikrine saygı duyacak o zaman kimse kimseye Atatürk ‘ün kurduğu alfabeyle küfretmeyecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*