Osmanlı Melekleri

Türk dünyasında futbol gibi oldukça geniş kapsamlı bir spor dalının yaşadığı büyük zorlukları gözler önüne seren eşsiz bir tarihi kaynak olma niteliği taşıyan ve son yılların en popüler kitapları arasında yer almakta olan sitemizin haftanın kitapları kategorisi altındaki Osmanlı Melekleri isimli kitap, Osmanlı döneminde hayatımıza giren futbolu anlatıyor.

Osmanlı Melekleri

Osmanlı Melekleri

Osmanlı Melekleri ile Osmanlı’ da Futbol

İzmir ve İstanbul arasında yapılan futbol maçı ile büyük bir çaba içerisine girişen Reşad Bey isimli bir Türk gencinin kendi arkadaşlarının yanı sıra Ermeni ve Rum gençlerinin de katılması ile bir kulüp kurabilir. İdmanlara henüz yeni başlayan bu gençler, dolayısı ile dönemin şartları gereğince anında dikkat çekiyor ve en üst mertebelere kadar haberi ulaşıyor. Mehmet Yüce tarafından kaleme alınan bu Türk toplumunda futbol tarihi kitabı olma niteliği taşıyan bu belgesel tadındaki kitapta birkaç gün önce gecenin yarısında evine gelen polis onu Üsküdar’ a götürerek, futbol hakkında çetin bir sorguya alır.

Sitemizin haftanın kitapları kategorisi altında kendisine yer bulan Osmanlı Melekleri isimli bu kitap içerisinde özellikle o dönemdeki büyük olayların yanı sıra alışılagelmişin dışında bir organizasyonun ortaya çıkması sorgu sırasında futbolun temel parçası olan topun aynı zamanda bir savaş silahı olması işleri daha da karıştıracaktır.

Türk toplumunda futbolun bu şekilde oldukça zorlu ve meşakkatli bir şekilde giriş yapması ile birlikte başlayan bu büyük dünyaya dair en somut ve en kaliteli kaynak olarak Mehmet Yüce tarafından kaleme alınan bu kitap geliyor.

Yazar: Mehmet Yüce

Kitap: Osmanlı Melekleri

ISBN: 9789750515804

Sayfa Sayısı: 397

Yayın Yılı: 2014

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*