SabitFikir Sayı: 42

Farklı konular, olaylar ve durumlar üzerine birbirinden ayrıntılı ve geniş kapsamlı araştırmalar, analizler ve değerlendirmeler gerçekleştirmekte olan Sabitfikir.com projesi olan ve kolektif tarafından kaleme alınan bu dergi, ağustos ayına özel bu yeni sayısında ise azınlık dilleri ve edebiyatları konusunu okuyucularına sunuyor.

SabitFikir Sayı 42

SabitFikir Sayı 42

SabitFikir Sayı: 42 ile Anadolu’da Kaybolan Diller

Kürtçe, Ermenice, Lazca, Rumca veya İbranice gibi Anadolu topraklarında konuşulan 18 farklı dilin neredeyse yok olmaya yüz tutan acıklı gerçeğini gözler önüne seriyor. Sitemizin haftanın kitapları kategorisi altında bulunan SabitFikir Sayı: 42 isimli dergide UNESCO’ nun Anadolu’da konuşulan on sekiz dilin, gerekli olan ilgi ve araştırmayı görmemeleri halinde kesinlikle tarih sahnesinden kaybolacağını gösteriyor.

Bir dilin baskı altında bulunması ve engellenmesi ile birlikte o dili öğrenmenin ilgi çekici olmaktan çıkarak, edebiyatının da gelişmemesine ve dolayısı ile bünyesinde bulunan potansiyellerini gün yüzüne çıkarmamalarına neden oluyor. Kolektif tarafından kaleme alınmış olan bu dergide, orta sayfaların vazgeçilemez parçası olan kararsız okur infografiği de, her zaman olduğu gibi, kapak konusunu desteklenmesini sağlıyor.

Sitemizin haftanın kitapları kategorisi altında kendisine yer bulmakta olan SabitFikir Sayı: 42 isimli kitap, Oylum Yılmaz’ ın hazırlamış olduğu ve Sedat Girgin’ in resimlemiş olduğu kararsız okur, bu ayki yayınında azınlık edebiyatının oldukça zengin olan dünyasına giriyor. Bu dünya içerisinde ancak zaman içerisinde yok olma tehdidi altında yaşadığı baskı dünyasına oldukça detaylı bir şekilde analiz yaparak giriyor.

Yazar: Kolektif

Kitap: SabitFikir Sayı: 42

ISBN: 9772146212005

Sayfa Sayısı: 60

Yayın Yılı: 2014

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*