Şato

Dünya içerisinde olan olgular, bazen bir esere yön verebilir. Bu yön ile yazar başka bir eser ortaya koyarak başarıya ulaşabilir. İşlediği tema olarak, kendisine dünyanın gerçeklerini alan yazar, bunu eserine son derece başarılı bir şekilde taşıması neticesinde, net bir başarıya ulaşmış ve okuyucuları tarafından da hatırı sayılır bir noktaya koymuştur. Bu tablo, oluşturulan eseri, saygın bir yere koymuş ve klasikleşme yolunda önemli adımlar atmasına neden olmuştur.

Kafka’dan Şaheser

Yazar Franz Kafka tarafından kaleme alınan Şato adlı eser, yukarıda zikrettiğimiz hususları içermektedir. Esere adını veren, yine eserde adı geçen kahramandır. Bu kahraman, emirlerine karşılık itaat edilmesini isteyen, bu emirlerin karşısında bazen farklı tutumlar sergileyen, içinde belirsizliğin ve karmaşıklığının olduğu bir ruh haline sahiptir.

Şato

Şato

 

Okuyucusunu her sayfada şaşırtan ve her sayfasında merak duygusunu geliştiren bir eserdir. Bu merakı oluşturan unsur, eserin kahramanıdır. Bu noktada başarı, yazara aittir. Hem kahramanını konuşturması, hem de eserinin ona yön vermesi, yazarın ciddi bir becerisinin ürünüdür.

Şato, kullanmış olduğu dili ile dünya edebiyatı üzerinde önemli bir yerde duran ve bu duruş ile kendisini ispatlamış bir eser olma özelliğine sahiptir. Bu duruşu ile zaman içerisinde kalıcılığı yakalamayı başaran eser, sonucunda klasikleşmeyi de tamamlayarak, dünya edebiyatına mal olmayı başarmıştır. Bu başarı ile birlikte yazar ciddi bir edebiyat dünyasında saygın bir yere gelmiştir.

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*