Semerkant

Lübnan kökenli Fransız yazar Amin Maalouf’un kalemiyle hayat bulan Semerkant adlı kitap Ömer Hayyam’ın hayatının bir kısmını konu alıyor. Ömer Hayyam’ın 1072 yılında Semerkant’ta başlayan ve devamını 1912’de Titanik’te biten öyküsünü anlatıyor. Amin Maalouf’un Semerkant adlı kitabını Türkçe’ye, 1988 yılında Ali Berktay çevirmiştir.

Amin Maalouf, Semerkant’da 20. Yüzyıl başlarında İran’da yaşanan modernleşme dönemi bu kitabın esas çıkış noktası olmuştur. Bu kitap o döneme ismini kazıyan 3 önemli kişiden bahseder. Kadın şair Cihan ve Ömer Hayyam’ın arasında gelişen özel aşkı ve bununla birlikte Benjamin ile Şirin’in arasındaki sonu gelmeyen olaylara değinen yazar bütün bunları ustaca kaleme almıştır. Yumuşak bir anlatıma sahip bu kitap tatlı dili ile sizleri eski zamanlara götürecek.

Semerkant

Semerkant

Semerkant ve Eski Zamanlar

Selçuklu Devleti’nin sınırları İran’ı da içine alacak kadar genişlemiştir. Ömer Hayyam’ın Semerkant’a taşındığı sıralarda Selçuklu Veziri de Semerkant’a bir ziyarette bulunmuştur. Bu tesadüf sırasında Ömer Hayyam ve Selçuklu Veziri Nizam tanışır. Vezir bu tanışmadan 1 sene sonrası için Ömer Hayyam’ı Isfahan’a davet etmiştir. Ömer Hayyam da tanışmalarından tam 1 yıl sonra vezirin davetini değerlendirerek Isfahan’a doğru yolu çıkmıştır. Yolculuğu esnasında Ömer Hayyam Kum kentinden geçmek zorunda kalır ve bu şehirde Sabbah adında bir kişi ile tanışır.

Ömer Hayyam Isfahan’a yaptığı yolculuk sırasında bilgeliğine hayran kaldığı Hasan ile de tanışır. Hasan ise vezirden kendisi için bir iş istemek amacı ile Isfahan’a gitmektedir. Ömer Hayyam vezirin karşısında çıkar vezir ondan casusların başına geçmesini ister. Ama Ömer Hayyam bilim adamı olduğunu bu işi yapamayacağını fakat onun yerine bu iş için Hasan’ın daha uygun olacağını belirtir.

Yazar Amin Maalouf’un Semerkant adlı eseri çok satanlar kategorisinde yer alan en iddialı kitaplardandır. Okudukça sizleri eski zamanlara götürecek ve içten etkileyecek.

Yazar: Amin Maalouf
Kitap: Semerkant
ISBN: 9789755093840

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*