Şeyler

60’lı yılları kaleme alan bir hikaye olan şeyler aslında bildiğiniz ve belki de pek çoğunuzun yaşadığı şeyleri anlatıyor. Jerome’la Slyvie üzerinde kurulu olan kitap özgürlüklerine düşkün olan ve asla bundan ödün vermek istemeyen karakterlerden bahsediyor. Öğrenci olan ve öğrencilik hayatlarının son bulması ile sahip olmayı hayal ettikleri şeylerle onlara kavuşmak için ödeyecekleri bedeller arasında geçen bir hikâyedir. Yazarı George Perec olan kitapta Jerome’le Slyvie kaldıkları yurttan çıkıp daha geniş evlerde yaşamak, her gün aynı pantolonu ve kazağı giymek yerine birçok farklı kıyafete sahip olmak istiyordur.

Şeyler

Şeyler

Herkesin hayatında mutlaka sahip olmak istediği ve ona ulaşmak için ödemek zorunda olduğu bazı bedeller vardır. Aslında kitabı okurken siz de kendinizle özdeşleştirecek ve ister istemez ödediğiniz bedelleri düşüneceksiniz. Belki iş hayatında, belki sosyal yaşantınızda belki de tamamen maddiyata dayalı olan konularda ödediğiniz bedeller mutlaka vardır. George Perec de kitapta herkesin aynı yollardan aynı ruh hallerinden geçtiğini anlatıyor. Şeyler size geçmişte yaşadığınız ve belki de yaşamak için hazır olmanız gereken olaylar hakkında ufak tüyolar verecektir.

Fakat kitabın asıl kilit noktası ne kadar hayal kurarsanız kurun o özlediğiniz hayata ulaşmak istedikçe onun sizden uzaklaştığını gözden kaçırmanızdır. Kitaptaki başkarakterler dışında arkadaşlarının da kaleme alındığı bu eserde bir açıdan da Fransız toplumuna ışık tutuluyor. Üstelik bütün bunlar olurken her şeyin bildiğimiz şeyler etrafında dönüyor olması da ayrı bir muamma.

Yazar:              George Perec

Kitap Adı:       Şeyler

Isbn:                9789753421973

Sayfa Sayısı:   112

Yayın Yılı:       2016

 
Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*