Sineklerin Tanrısı

İnsanı insan yapan duygu ve düşünceler ne durumda hangi şartta olursa olsun ortaya çıkar. İnsanoğlu ister dünyanın imparatoru olsun isterse küçük bir köye muhtar olsun duyacağı duygu aynıdır ve ortaktır. Dünyanın her yerinde bu böyledir ve asla değişmez. İnsanın varlığını sürdürmesi için gereken bu duygular kimi zaman da bir insanın hayatına neden olur.

İnsanlığın otorite, güç kavramlarını hikâyelerle işleyen Nobel ödüllü edebiyat yazarı William Golding tarafından yazılan ve edebiyat dünyasının kült romanları arasına giren Sineklerin Tanrısı sosyolojik ve psikolojik ayrıntılarıyla okuyana adeta insan dünyasının ve duygusunun haritalarını çıkarıyor.

Hırs, ego, iktidar, beğenilme, liderlik gibi kavramların daha bir önem kazandığı günümüzde insanların güç, lider ve otoriter duygularını işleyen Sineklerin Tanrısı daha bir önem kazanıyor.

Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

Güç ve Otorite Arzusu Sineklerin Tanrısı

1954 yılında başta İngiliz edebiyatına sonrasında ise dünya edebiyatına katkı yapan Sineklerin Tanrısı İngiltere’de savaştan kaçırılan ve güvenli bir yere götürülmek için uçakla taşınan çocukların hikayesine anlatıyor. Pasifik okyanusu üzerinde giderken arızalanan uçak ıssız bir adaya düşer.

Uçakta ki çocuklar sağ olarak kurtulurlar ve adada yaşamaya başlarlar. Birlikte yaşadıkları süre içerisinde bir otoriteye, güce ve iktidara ihtiyaç duyarlar. Daha çocuk yaşlarında güç ve iktidar için mücadele bu genç insanlar amaçlarına ulaşabilmek için birbirlerini öldürmeyi dahi düşünürler. İnsan arzularını ve toplumun soyut ilişkilerini sözcüklerle şekle sokan William Golding insanın devlet ve ülke olma sürecini anlatıyor.

 

1 Yorum

  1. çağatay yiğitcan diyor:

    İnsanoğlunun ne kadar hırslı olduğunu anlatılıyor. İnsanların hangi kademe de lider olursa olsun hissettikleri duygular aynıdır. Çok zevkli bir kitap. Okumak için tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*