Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye

Dünya da kitaplara ve filmlere konu olan ve hikâyeleri ile yürek burkan meslekler vardır. Bu mesleklerden birisi de maden ocağından çalışmaktır. Yerin metrelerce altına girerek uzun süre güneş görmeden, ekmeğine kazma sallayanların adıdır madencilik. Madencilik mesleğinin en farklı hikâyelerinin anlatıldığı Emek Tarihi dizisinin en farklı eserlerinin başında Zonguldak- Ereğli Kömür Havzaları isçilerinin hikâyelerinin anlatıldığı Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye eseri gelmektedir.

Maden Ocaklarının En Zorlu Hikâyesi Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye

Atilla Aytekin tarafından kaleme alınan ve Yordam kitapları tarafından kitapseverler ile buluşturulan bu 96 sayfalık eser her insanın mutlak suretle evinde bulundurması gereken bir eserdir. 1848’den 1922’ye kadar teknoloji, idari yapı, sermaye bileşimi açısından havzada önemli değişmeler yaşandı; havza, kısa zamanda İmparatorluğun en büyük madencilik bölgesi haline geldi. Bölge, yüzyıl dönümünde on bine ulaşan işçi sayısıyla da Osmanlı işçi sınıfı açısından çok önemliydi. Havzada görülen değişiklikler ve İmparatorluk çapında yaşanan ekonomik ve siyasi dönüşümler, işçilerin çalışma ve yaşam şartlarını derinden etkiledi ve incelenen dönemin sonuna doğru maden işçileri kayda değer aktörler haline geldiler.

Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye

Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye

Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye eserinde elinizdeki çalışma, emek tarihçiliğine ilişkin bir değerlendirme yaptıktan ve havzanın tarihini genel hatlarıyla aktardıktan sonra havzadaki işçilerin durumunu ve meydana gelen değişmeyi iki ana tema etrafında inceliyor. Bu iki tema işçi ücretleri ve iş kazalarıdır. Yazar Atilla Aytekin tarafından hazırlanan esere vurgu yapılan konulardan birisi de Jön Türk Devriminin ve İmparatorluğu sarsan 1908 Grevlerinin havzaya ve maden işçilerine yansımaları yer alıyor.

Kitap: Tarlalardan Ocaklara, Sefaletten Mücadeleye

Yazar: Atilla Aytekin

ISBN: 9789944122025

Sayfa Sayısı:96

Yayın Yılı:İstanbul, 2007

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*