Yıkıntılar Arasında

Osmanlı Ermenilerinden romantizm edebiyatının güçlü kadın kalemlerinden Zabel Esayan tarafından yazılmış olan Yıkıntılar Arasında adlı eser, kitap tavsiye kategorimiz içinde yer almakta. 1900’ li yılların başında İstanbul ve Türk edebiyatı için önemli eserleri ile katkıda bulunmuş olan yazar için bir nevi tarihe tanıklık eden kitaplardan biri olan eseri o dönemde, Ermeni Patriği tarafından görevli olarak gönderildiği Adana bölgesinde yaşanan 1909 katliamı çerçevesindeki olayların gözlemi ile ortaya çıkmıştır.

Adana’dan İstanbul’a döndükten sonra gördükleri ve yaşadıklarını durmaksızın kağıtlara aktaran yazar, 1.5 yıl gibi bir zamanda söz konusu romanı tamamlamıştır. Yazarın detaylı mekan tasviri ile başladığı romanda güçlü betimlemesi ve karakterlerin gerçekçiliği okuru bir anda öykünün içine almakta. Yazarla birlikte olayları incelemek üzere aynı heyet içinde bölgede inceleme yapmış olan Edirne mebusu Hagop Babigyan tarafından hazırlanmış rapor ve katliamın belgelenmesi adına çekilmiş yirmi adet fotoğraflarında içinde yer aldığı kitap, dönemi ve tarihi anlamak isteyenler için özel bir kaynak niteliğinde.

Yıkıntılar Arasında

Yıkıntılar Arasında

Yıkıntılar Arsında Tanıklık

Zaman zaman okurun sınırlarını zorlayan içerikleri ile oldukça çarpıcı bir etkiye sahip kitap konusu olaylar için yazar Zabel Esayan eşine gönderdiği mektupta “Kendimi her ne kadar o korkunç felakete hazırlamış olsam da, haberlerin abartılı olduğunu düşünmüş olsam da, gördüklerim o denli korkutucu ki, her türlü hayal gücünün üzerinde… Ölüm,yıkıntı, açlık, hastalık ve zindan..” biçiminde ifade etmektedir. Talihsiz bir dönemin tanıklığında yazılmış olan Yıkıntılar Arasında adlı kitap, tarih içindeki acı günleri anlatmakta.

Yazar: Zabel Esayan

Kitap: Yıkıntılar Arasında

ISBN: 9786055753436

Sayfa Sayısı: 320

Yayın Yılı: 2012

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*